We're All Mad Here

Maturita aneb základ života

10. února 2017 v 17:03 | Ellie |  Názory
Tak si tak jednou sedím v lavici, otrocky si píšu do sešitu klikyháky, kterým rozumím stejně jako čínštině a obkresluje obrázky, které mají k umění kilometry daleko a přemýšlím, zda to má všechno nějaký smysl, ta spousta hodin ve škole, po kterých mám akorát oseděný zadek a vedou k maturitě. A má?
Než mě začnete proklínat (nebo děkovat), že vám připomínám maturitu a přijímačky na střední školu, chci vás upozornit, že tímto článkem nechci nikoho urazit. Případně se všem poškozeným omlouvám.
Začínám si všímat, že čím dál tím více společnost považuje maturitu za jakousi povinnost života pro každého dospělého zdravého člověka, a každého kdo ji nemá, pokládá za něco podřadného. Kvůli tomu jde nemálo dospívajících jedinců na střední školu, která je absolutně nebaví a trápí se učením. A já se ptám proč? Lidem najednou připadá, že onu zkoušku dospělosti může udělat každý blbec a tudíž je nezbytné ji mít taky. Jenže je to opravdu taková nezbytnost?

pen, study, and colors imagebook, study, and desk imageschool image


Osobně si myslím, že by pro celý lid v České republice bylo výhodnější motivovat potencionální studenty tradičních smysluplných učňovských oborů tím, že budou mít stejný plat jako vysokoškoláci (nebo aspoň blížící se). Aby místo hodin a hodin studia třeba na takové hotelovce vyučili kominíkem, který má o práci zajištěno (to vím z doslechu, bydlím v paneláku a žádný komín nevlastním). Navíc vrstevníci se na to taky nějak pěkně nedívají. Na jednu stranu se smějou lidem, kteří mají samé jedničky a na straně druhé nadávají lidem, kteří skončí na učňáku. Copak je na tom něco špatného? Všichni nemají nadání zapamatovat si miliony informací na gymplech, ale za to mají úžasnou zručnost. Je to opravdu tak důležité jestli máte maturitní vysvědčení nebo dokonce před jménem vysokoškolský titul?
Aby to nevyznělo špatně, myslím si sice, že by se lidé, kteří to nedokáží, neměli nutit do učení, když z toho nejsou žádné dobré výsledky, ale ne aby nic nedělali. To už je věc jiná. Na tříletých oborech totiž berou doslova každého a bohužel i na některých středních školách. Absolventi těchto škol nemají nějak vysokou úspěšnost u závěrečných zkoušek a často končí jenom se základkou, což znamená, že to bez výhry v loterii, bohatých příbuzných nebo extra velkého štěstí, nedotáhnou dál než k pracím, o které nikdo nestojí, pokud vůbec nějakou najdou.
Takže výsledek mého zamyšlení? Budu to muset vydržet, protože bez nějakého papíru skončím se štětkou v ruce na záchodcích v Tescu, což do mého vysněného povolání má dost daleko.
Jaký je váš názor na maturitní zkoušku? Je potřeba? Přeji hezky den a jestli vás čeká nějaká důležitá zkouška (ať je v čemkoliv) držím Vám palce:).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 26. března 2017 v 10:54 | Reagovat

Jsem na učilišti, protože na maturitu nemám, mám dyskalkulii. A někteří jedinci se na mě za to dívají skrz prsty...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama